Důstojný život do poslední chvíle
Umírání je přirozenou součástí života. Zároveň je to ale náročné období jak pro umírajícího, tak i pro jeho nejbližší. Posláním domácího hospice Most k domovu je pomoci pacientovi a jeho rodině tuto situaci zvládnout a umožnit jim strávit poslední období života společně v domácím prostředí
Paliativní péče se rozvíjí od 60. let 20. století a vedle klasických ústavních hospiců dnes fungují i domácí (mobilní) hospice, které poskytují pacientovi péči přímo v jeho domově.
Jak vypadá péče v domácím prostředí?
Je nutné prostředí na péči vhodně připravit, ideálně zajistit potřebné kompenzační pomůcky (lze zajistit v naší půjčovně kompenzačních pomůcek) a hygienické potřeby.
Praktická péče o hygienu, převlékání či stravování je zajištěna blízkými pacienta – pečujícími, případně s pomocí sociálních služeb (kontakty na vhodné služby může předat sociální pracovník Mostu k domovu).
Odborná zdravotní péče bude zajištěna prostřednictvím domácího hospice Most k domovu. Pečující tak v případě zhoršení zdravotního stavu nevolá rychlou záchrannou službu, ale zdravotníky Mostu k domovu. Pacient se tak vyvaruje zatěžujícím transportům a hospitalizacím.
Jak probíhá zavedení služby domácího hospice?
Kontakt s Domácím hospicem Most k domovu může pacientovi a jeho rodině zprostředkovat ošetřující lékař, sociální pracovník v nemocnici anebo se na nás může obrátit přímo pacient a rodina.
Přípravu na zavedení péče zajišťuje tzv. koordinátor hospicové péče – sociální pracovník. Koordinátor získává potřebné informace a podklady pro přijetí pacienta do péče a zároveň poskytne pacientovi a pečujícím odborné sociální poradenství v oblasti péče o pacienta v domácím prostředí. Toto jednání probíhá po dohodě osobně v poradně Mostu k domovu, v domácím prostředí pacienta či telefonicky.
Úlohou sociálního pracovníka je i vyhodnocení sociální situace pacienta a jeho blízkých a jejich nasměrování na vhodné služby a formy pomoci.
Podmínky zavedení hospicové péče:
Jak probíhá samotná péče?
Samotné zahájení péče je naplánováno po dohodě s koordinátorem - sociálním pracovníkem s ohledem na možnosti rodiny, kapacity pracovníků mobilního hospice a případně dle propuštění z nemocnice.
Na příjem pacienta dorazí náš lékař – atestovaný paliatr a vrchní sestra. Lékař provede vstupní vyšetření, seznámí se s pacientovými obtížemi a nastaví vhodnou medikaci, která se zaměřuje na symptomy onemocnění jako je bolest, dušnost či nevolnost.
Úkolem paliativní péče je zmírnit příznaky onemocnění a zajistit pacientovi co největší komfort. Péče je plánována s ohledem na přání pacienta.
Kromě medikace pravidelné je zajištěna i tzv SOS medikace pro náhlé zhoršení symptomů.
Vrchní sestra vytvoří plán návštěv sester, které provádějí kontrolu zdravotního stavu a další potřebné odborné úkony (aplikaci léků a infuzí, péči o invazivní vstupy či vývody z těla, převazy ran…), vedou zdravotní dokumentaci a denně předávají informace lékaři, který na základě jejich hlášení pracuje dále s medikací.
Přes den je pečujícím a pacientům k dispozici jejich tzv kmenová sestra a po zbytek času sestra na pohotovostním čísle. Pečující mají tedy vždy možnost akutní situace a změny zdravotního stavu konzultovat a v případě potřeby sestra k pacientovi dojede kdykoli mimo pravidelné návštěvy. Pro sestry je také nonstop v pohotovosti lékař, který při náhlých situacích péči a medikaci okamžitě indikuje.
Jak překonat obavy?
Víme, že pečující mohou mít obavy, že se nedokážou s touto mezní životní situací vyrovnat. Nevědí, co budou říkat, do jaké míry mají projevit své city a také si nedovedou představit, jak zvládnou projevy pacientovy nemoci, zdali dokážou být pacientovi oporou. S touto tíhou mohou pomoci naši odborníci z oboru psychologie a psychiatrie, popřípadě duchovní.
Naše zkušenosti ukazují, že pečující jsou i přes všechen smutek vděčni, že blízkému mohli zajistit důstojný život do poslední chvíle.
Jak je péče finančně náročná?
Klienti VZP, OZP, VOZP a ZPMV mají zdravotní péči hrazenou zdravotní pojišťovnou a hlavním městem Prahou. Úhrada je požadována pouze ve výši doplatku na některé léky.
Pro správné fungování hospicové péče a zajištění jejího fungování v režimu 24/7 je nutná poměrně složitá koordinace týmu. Právě na koordinaci celého týmu a zajištění takto dostupné péče vybíráme od pečujících poplatek ve výši 200Kč/den péče. V případě potíží s platbou lze domluvit se sociálním pracovníkem její odložení do chvíle, než bude pacientovi přiznán příspěvek na péči.
Občanům žijícím na území Prahy 10 a Prahy 7 hradí tento poplatek tyto městské části.
Vedoucí lékař
Lékaři:
Magistrát Hl. města Prahy pravidelně finančně podporuje rozvoj domácí hospicové péče